Reading time:

Vabadus

Tundsin juba novembri keskpaigas, et selle aasta lõpuveerand on mu vaimule veits laastavalt mõjumas. Lisaks sellele, et lumega oli kehvavõitu, siras päikestki harva – passid ses pilkases pimeduses ja üritad olla. Soovisin puhkust, kuid esimene võimalik terendas alles veebruaris. No mis seal ikka, elame üle.
Pühad ja aastalõpp tõotasid veidigi endamisi olemist ja leevendust pakkuda.
Jõulud tahtsin pigem kodus veeta, kuid saavutasime Ärniga kompromissi, et läheme kaksikutele külla ja oleme ainult ühe öö. Aitäh! Nii toreee! Mõnuuus! Tundub, et kes end jõuluvanaks teeb, selle soovid lähevad täide – pärast jõuluvana areenilt lahkumist hakkas lund sadama ja maha ta jäi :)
Aastavahetusekski plaanid tehtud. Et tänasel katkuajal kõik terved püsiks, tegime sõpradega Confidos korontsiku kiirtesti – positiivsed püsivad kodus ja tervitavad kohalviibijaid sooja käelehvitusega kaamerasilma kaudu. Kuna Ärnil avaldusid jõululauast saadud haiguse sümptomid 28.detsembril, siis ei olnud üllatuseks, et tema test positiivseks osutus. Algas isolatsioon. Iseenesest õigel ajal – Harjumaal on jõusaalid suletud, seega just kui kaks ühes.

Plaanis polnud sedasi, läks nagu alati. Jõuluvana üks soovidest oli ju pisut puhata. Jõuluvana seda nüüd ka sai. Jõuluvanal tekkis ka kolmas soov – olgu isolatsioon negatiivne. Ärni positiivsus on möödunud väga leebelt: higistas 2 tundi, veidi rammestust, maitse-ja lõhnameelte puudulikkus. Teineteisest ei eraldunud, kuid ei saanud minust isegi asümptomaatilist. Olen tänulik selle kõige eest! Ilmselt on mul vedanud või nagu tavaks saanud minu poolt kosta – järelikult ma haisen või midagi :)

Kuidas see vabadus nüüd siia puutub? Eks me Ärniga ole vestelnud erinevatel elulistel teemadel, mis hetkel päevakavas ning mõni teema püsib õhus pikemalt ja mitte ainult meie kodus, vaid ka väljaspool.
Meie jaoks on väga oluline, kuidas naaber elab, kes kellega käib, milline keegi välja näeb, kui suured teadmised inimesel on, kuidas on õigesti elamise viis – kuidas on üldse kõikide asjade õigesti tegemine.
Aga mis see õige on? Mille järgi seda kohandada tuleks?
Kui sa pühapäeviti kirikus ei käi, siis sa... Mis ma?
Näe, vaata, mis tal seljas on! Vaata, milline ta välja näeb! Mis tal on, milline näeb?
Appikene, nad läksid lahku ja... Ja siis?
Ants käib Jüriga. Väga hea!
Nii kaua, kuni reaalselt minu elu kellegi õnnest negatiivselt mõjutatud ei saa, siis see pole koht, kus peaks minul olema vabadus kellelegi õnne keelata. Kui inimene soovib tänaval kanda ühes jalas botast ja teises kinga, siis see on okei. See, kui me ise seda ei teeks, ei tähenda, et see vale on.
Aastal 2021 tiirutame samasooliste abielu ümber – meil on see vabadus, sest me oleme ju täiskasvanud! Nemad, samasoolised, on ju ka. Kas nemad pole vabad? Kui sa suureks saad, siis... 
Vabaduse ihalejad piiravad teiste vabadust. Vabadust olla õnnelik. Vabadus on meie enda teha – kuidas me selle oma peas ja südames paika paneme. Kas sa oled vaba, kui keelad seda teistele? Kui sa end ise piirad, miks piirad ka teisi?

Vabadus on ise elada ja lasta teistel elada. Vabadus on tänasel katkuajal kodus püsida või maski kanda. Vabadus olla õnnelik ka täiskasvanuna. 
Lõpuks teeb seda igaüks nii, nagu tahab. Kahjuks otsustame osade suurepäraste inimeste eest, kuidas nemad saavad või peavad. Ja see teeb kurvaks küll. 21.sajandil.

Mariana
Estonia