Reading time:

Lapsed versus lastetus

Viimasel ajal on päevakorda tekkinud lastetusmaks. Ma pikalt ei viitsi sel korral kirjutada.

1. Tihti saavad inimesi lapsi sellepärast, et peab. Ühiskond sunnib. Vanemad-vanavanemad, onud-tädid küsivad ja uurivad - kus on?

2. Riik vajab. Kui ei sünni uusi kodanikke, puuduvad ka tulevikus maksumaksjad. See, et mehepojad tänasel päeval ei suuda kaitseväkke minna, on kohati isegi suurem probleem.

3. Kui saad ise lapsevanemaks, siis mõistad. Mida? Seda, kui raske on lapsi kasvatada? Selle mõistmiseks pole tarvis neid omale teha, ausalt. Kui see rõõm kaalub kõik muu üles, siis pole tarvis ka seda kõnelda, kui raske on. Lapse saamine on vaba tahe. Ja iga vähegi mõtlev inimene teab, et see pole meelakkumine. Kui selgus saabub majja alles siis, kui lapski kohal, siis seda selgust ei ole tegelikult ka peale lapse saamist. See ei tee sinust parimat ema või isa.

4. Kas ma olen isekas? Kui ma tean, et ma ei suuda lapsele keskenduda nii, nagu võiks ja olen näiteks ebastabiilne, siis kas see on tõesti isekas käitumine, kui ma otsustan siia ilma mitte sünnitada VEEL ÜHT õnnetut väikest hinge?  Kui ma täna arvan nii, et ma pole valmis, siis ma ei hakka riskima ka - mis siis, et meile on paljutki emapiimaga kaasa antud. Avage oma silmad ja vaadake, mis toimub ümberringi. Lastekodudes on ka lapsi, kellele saab kas või asenduskodu pakkuda. Kui sa suudad olla inimlik ainult sellega, kes on sinu ihu ja vili, siis oled ju tegelikult sina isekas. 

5. Kuigi ma olen suutnud oma lapsepõlve enda jaoks meeldivaks mõelda ja olen tänulik õppetundide eest, mida kogeda tuli, ei soovi ma ühelegi väikesele hingele sellist lapsepõlve, mis minul oli, sest ükski pisike olevus pole sellist asja ära teeninud. Ja säärastel juhtudel võite kõik karmajutud ja eelmiste elude ninnunännu pläma omale persse pista, kui soovite.

6. Lastetusmaks on ebaõiglane. Nähkem oma nina alt kaugemale. See pole ebaõiglane sellele, kes maksma peaks, vaid nende laste suhtes, tänu kellele seda maksma ei pea.

Mariana
Estonia